Indkaldelse til REFSHALENs generalforsamling 2018

Alle medlemmer af REFSHALEN inviteres hermed til foreningens årlige generalforsamling tirsdag den 10. april 2018 kl. 18:00 - 19:30.

Det finder sted på Refshalevej 207A, 1432 København K, i REFSHALENs spillested (lokale 49 i stueetagen). Dagsorden følger herunder.

Tiltrædelses- og aftrædelsesreception!

Udover selve generalforsamlingen vil det være muligt at byde velkommen og hilse på REFSHALENS nye daglige leder Thomas Mathiesen og sige farvel til REFSHALENS mangeårige leder Piet Breinholm Bendtsen, der har fået nyt job pr. 1. april. REFSHALEN byder naturligvis på et glas og lidt snacks.

Stil op til bestyrelsen

Derudover er det en mulighed for at møde dine kolleger og måske stille op og blive en del af bestyrelsen. Generalforsamlingen er den årlige mulighed for at kommentere og blive klogere på udviklingen i Danmarks største øvelokaleforening. Arbejdet i bestyrelsen er ulønnet og bestyrelsen mødes til ordinære bestyrelsesmøder ca. 4 gange årligt til møder af 2-3 timers varighed, typisk i aftentimerne mellem 17:00 – 20:00. Møderne afholdes på Refshalen. Bestyrelsens hovedopgave er at sikre at foreningen drives forsvarligt og følger regler og love og ikke mindst foreningens vedtægter. Men man er også med til at udtænke foreningens vision. Hvor er vi om tre år? Skal kontingentet hæves eller sænkes? Refshalen eksisterer kun fordi der er en række aktive medlemmer, der deltager i generalforsamlingerne og ikke mindst i bestyrelsesarbejdet.

Der er til valget den 10. april op til 6 ledige ordinære pladser i bestyrelsen og op til 3 suppleantpladser ledige. Bestyrelsen skal bestå af minimum 5 og max. 8 ordinære medlemmer; derudover kan der vælges max. 3 suppleanter.

Foreningens nuværende vedtægter finder du her: www.refshalen.dk/om-foreningen/vedtaegter

Bestyrelsen består pr.dd. af flg. medlemmer:
Michael Nymann Folmer (formand)
Ditte Drehn (næstforkvinde)
Martin Wriedt Grønvaldt (kasserer)
Bo Bundesen
Nikolai Høi
Nicolai Lomholt

På valg i 2018 er: Ditte Drehn, Michael Nymann Folmer, Nikolai Høi og Nicolai Lomholt.

Dagsorden (jf. vedtægterne) til generalforsamlingen er:

 1.  Valg af dirigent
 2.  Valg af referent
 3.  Valg af stemmetællere
 4.  Formandens beretning
 5.  Fremlæggelse og godkendelse af årsregnskab
 6.  Indkomne forslag:
  Godkendelse af nye vedtægter. (download som PDF). Ændringer noteret med rødt.  
 1.  Valg af bestyrelsesmedlemmer. På valg er:
  Ditte Drehn, Michael Nymann Folmer, Nikolai Høi og Nicolai Lomholt.
 1. 8. Valg af bestyrelsessuppleanter
 2. 9. Valg af foreningens revisor
 3. 10. Eventuelt

Forslag til generalforsamlingen skal være bestyrelsen skriftligt i hænde senest 8 dage før generalforsamlingen. Sendes pr. mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. 

Det er muligt at stille op til bestyrelsen på selve dagen både med og uden personligt fremmøde

Mvh Refshalens bestyrelse

Refshalevej 207 A
1432 København K
tlf. 3296 0477

Refshalen

Refshalevej 207A
1432 København K
Cvr Nr.: 29704864
Tlf. 28 83 04 77
Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

www.facebook.dk/refshalen

Bank: NyKredit Registreringnummer: 5470
Kontonummer: 0008050515

Kontorets åbningstider

Mandag 16.00-20.00
Tirsdag 10.00-14.00
Onsdag 16.00-20.00
Torsdag 12.00-18.00
Fredag Lukket

Daglig leder: Thomas Mathiesen

Assistent: Jacob Hansen

Find vej til Refshalen

Bus - Linje 9A mod Refshaleøen.

Havnebus - Havnebus 991/992 sejler til Refshaleøen.

Bil - Fra Christianshavn, følg
Torvegade og drej til venstre ved
Christmas Møllers Plads af Vermlandsgade. Kør ad Kløvermarksvej, der bliver til Forlandet og herefter Refshalevej.

© 2018 Refshalen. All Rights Reserved. Udviklet af Signalweb.dk